Palma koralowa, inaczej chamedora wytworna z łaciny nazywa się Chamedora elegans, należy do rodziny arekowatych. Jest popularną rośliną doniczkową, która doskonale czuje się w warunkach domowych. W stanie naturalnym występuje w Meksyku i w Gwatemali. Do państw europejskich została sprowadzona dopiero pod koniec dziewiętnastego wieku.
Wygląd chamedory
Roślina jest ozdobna dzięki pięknym liściom, które są delikatne i pierzaste. Liście mogą mieć nawet 60 cm. Ich wielkość zależy od odmiany rośliny i od jej wieku. Chamedora elegans to roślina, która w warunkach domowych bardzo często kwitnie. Kwiaty są jednak niepozorne i nie mają walorów dekoracyjnych. W uprawie roślin powinny być ścinane, gdyż osłabiają wzrost liści. Kwiatostan zbudowany jest z małych kuleczek, które zwisają. Po przekwitnięciu na roślinie pojawiają się owoce, wyglądem przypominają znane jagody. W warunkach domowych owoce rzadko się tworzą. Roślina może dorastać do 150 cm, rośnie jednak bardzo powoli. W ciągu roku wydaje kilka liści. Często sadzi się więcej roślin w jednym pojemniku, aby okaz był gęsty i dekoracyjny.
Wymagania chamedory koralowej palmy
Roślina jest stosunkowo prosta w uprawie. Polecana jest osobom, które zaczynają przygodę z pielęgnacją roślin. Wymaga odpowiedniego stanowiska, dokarmiania i regularnego podlewania. Jak zaopiekować się chamedorą, aby rosła pięknie i nie chorowała?
Wymagania wobec stanowiska w mieszkaniu
Do wzrostu roślina wymaga odpowiedniej dawki promieniowania słonecznego. Potrzebuje stanowiska jasnego, może być to południowy pokój. Zaleca się umieszczenie doniczki z rośliną w pewnej odległości od parapetu. Zbyt intensywne słońce może poparzyć liście rośliny.
Roślina znosi przestawianie, nie reaguje na nie stratą liści. Latem można przenieść ją na balkon lub na taras, należy jej zapewnić wtedy półcień. Przy braku dostatecznej ilości światła, roślina będzie słabo rosnąć, może przebarwiać się i tracić liście. Roślina cierpi w przypadku nagłych zmian temperatury. Nie powinna stać w miejscu, w którym tworzą się przeciągu. Jeśli stoi na parapecie, nie można zimą otwierać okna. Skutkuje to tworzeniem się plam na liściach, następnie liście spadają.
Wymagania termiczne rośliny
Chamedora elegans to roślina szklarni umiarkowanej. Oznacza to, że lepiej czuje się, jeśli temperatura zimą jest niższa niż 15 stopni Celsjusza. Latem lepiej znosi wysokie temperatury, które obecne są w mieszkaniach i na zewnątrz. Optymalnym zakresem dla palmy koralowej jest 15 do 22 stopni.
Wymagania pokarmowe i podlewanie palmy koralowej
Chamedora powinna otrzymywać nawóz do roślin zielonych jedynie podczas wiosny i lata. Zaleca się dokarmiane palmy raz na dwa tygodnie. Lepiej używać połowy zalecanej dawki, gdyż można łatwo przesadzić z nawozem. Jesienią i zimą rośliny nie nawozi się, gdyż przechodzi wtedy w stan spoczynku.
Wiosna jest okresem intensywnego wzrostu i tworzenia liści. Można używać nawozów organicznych, np. humusu, który jest bezpieczny dla roślin domowych. Warto też zakupić substrat, podłoże do palm i roślin zielonych. Taki substrat zawiera odpowiednie pH dla palmy koralowej, jest też zasobny w minerały. Chamedora, palma koralowa nie lubi nadmiaru wody, podlewać należy ją oszczędnie, zwłaszcza zimą. Latem jednak roślina powinna mieć stale wilgotne podłoże. W przypadku sadzenia palmy do luźnego podłoża, substratu, należy podlewać ją nawet 2 razy na tydzień w okresie letnim. Zimą robi się to raz na tydzień lub na dwa tygodnie.
Podłoże, substrat do uprawy palmy koralowej
Początkujący miłośnicy domowej zieleni często nie wiedzą, czym różnią się dane substraty od siebie. Zazwyczaj kupują ziemię uniwersalną, która nie zawsze jest dobra dla wszystkich roślin. Dobrej jakości substrat powinien mieć w składzie różne frakcje. Oznacza to, że ziemia ma różną granulację. Odpowiednie komponenty to takie, które wspomagają rozwój korzeni, zapewniają dostęp do tlenu i nie powodują gnicia.
Gnicie korzeni w doniczkach to jedna z głównych przyczyn umierania roślin w domu lub w mieszkaniu. Dzieje się tak z dwóch powodów, jeden z nich to zbyt duża ilość wody. Druga przyczyna to niewłaściwe podłoże, substrat do roślin. Na przykład lechuza substrat podłoże to dobre połączenie składników. Znajdują się tam skały wulkaniczne jak perlit i keramzyt. Te składniki zapewniają właściwą lekkość ziemi, sprawiają, że nadmiar wody wycieka z podłoża. Lechuza substrat to podłoże, które sprawdzi się w uprawie palmy koralowej, a także jest dobre dla wielu roślin, które mogą gnić.
Wilgotność powietrza
Chamedora elegans to wytworna roślina, która lubi wilgotne powietrze wokół siebie. Można zraszać roślinę w okresie letnim i zimowym. Zraszanie jednak bywa problematyczne, warto zastanowić się nad nawilżaczem powietrza. To urządzenie, które sprawdzi się w okresie grzewczym. Wtedy w domach i w mieszkaniach może być za sucho. Nawilżacze ustawia się w bliskim sąsiedztwie roślin. Zwiększają wilgotność przy liściach, czyli tam, gdzie jest to potrzebne. Zbyt suche powietrze może powodować zasychanie końcówek liści.
Cięcie rośliny plus inne zabiegi
Roślina wymaga usuwania suchych liści, raczej nie stosuje się wycinania prześwietlającego. Można niekiedy przycinać uschnięte końcówki blaszki liściowej, aby palma prezentowała się ładnie. Na liściach gromadzi się kurz i należy go ścierać. Robi się to bardzo ostrożnie, gdyż liście są bardzo miękkie, delikatne i podatne na uszkodzenia. W pielęgnacji można roślinę włożyć pod prysznic. Delikatny strumień wody zmyje zanieczyszczenia i odświeży listki.
Przesadzanie i rozmnażanie rośliny
Chamedora elegans wytworna powinna być przesadzana co jakiś czas. Zaleca się przesadzać roślinę co roku, ale można robić to też co dwa lata. Palmy wolą ciasne donice, zbyt duży pojemnik może zahamować wzrost liści. Dzieje się tak, ponieważ chamedora wytwarza wtedy dużą ilość korzeni, aby zapełnić nimi doniczkę. Dopiero potem zaczyna budować zieloną masę.
Rośliny przesadza się do większego pojemnika niż rosły uprzednio albo do tego samego. Zawsze należy wymienić ziemię. Zaleca się lechuza podłoże substrat, które zapewnia odpowiednie warunki do wzrostu roślinie. Na dno doniczki wysypuje się keramzyt lub drobny żwirek, zapewnia to drenaż. Doniczka powinna być wąska, to najlepszy pojemnik dla palm. Jeśli stosuje się substrat lub podłoże lechuza to drenaż jest zbędny.
Najlepszym terminem na przesadzanie roślin jest wczesna wiosna. W tym okresie roślina łatwo aklimatyzuje się w nowym miejscu. Palmy rozmnaża się przy użyciu nasion. Nie jest to łatwy proces w warunkach domowych, należy zapewnić podczas kiełkowania wysoką temperaturę otoczenia. Nawet powyżej 27 stopni Celsjusza. Roślina kiełkuje długo i wolno rośnie, dlatego lepiej zakupić większą sadzonkę, a rozmnażanie zostawić specjalistom.
Chamedora elegans – palma choruje, co zrobić?
Palma koralowa może czasem chorować i być atakowana przez szkodniki. Najczęstszym błędem jest przelanie rośliny. Cierpią wtedy głównie korzenie. Jeśli zdarzyło się przelać roślinę to, należy ją szybko przesadzić. W tym celu wyjmuje się palmę z pojemnika i zostawia korzenie do przeschnięcia. Warto włożyć roślinę do nowej doniczki. Poprzednia ziemia nadaje się do utylizacji, gdyż mogły tam namnożyć się zarodniki grzybów lub bakterie. Substrat lub podłoże lechuza będzie idealne dla zalanej rośliny.
Dzięki temu ryzyko kolejnego przelania ziemi nie będzie niebezpieczne dla palmy, plus roślina otrzyma składniki pokarmowe. Po przesadzeniu do nowej ziemi, rośliny nie nawozi się przez jakiś czas. Ma ona wtedy dostęp substancji pokarmowych.
Szkodniki na liściach wytwornej chamedory elegans
Na spodniej stronie liści mogą pojawiać się niewielkie pajączki. Mogą być one niewidoczne gołym okiem, ale o ich obecności świadczą niteczki przędzy. To przędziorki, które bardzo chętnie wysysają soki z palm, również z chamedory. Walka ze szkodnikiem nie jest skomplikowana. Te niewielkie owady nie znoszą dużej wilgotności powietrza. Umieszczenie nawilżacza w pobliżu rośliny plus częste prysznice to sposób na pozbycie się przędziorków.
Innym, powszechnym szkodnikiem roślin doniczkowych, który może uszkadzać palmę Chamedora elegans jest wciornastek. Na roślinach doniczkowych spotyka się zazwyczaj wciornastka cieplarka. Przed zakupem rośliny trzeba sprawdzić jej kondycję i obejrzeć dokładnie spodnią stronę blaszki liściowej. Wciornastki można zauważyć gołym okiem, są to niewielkie, poruszające się przecinki. Larwy owadów są jasne, żółte lub białe, dorosłe osobniki mają ciemną barwę. Uszkodzenia wciornastków są groźne dla roślin, mogą całkowicie uszkodzić liście. To owady latające, dlatego sprawnie przenoszą się na inne rośliny doniczkowe w domu.
Na palmach żeruje wełnowiec palmowiec. To mały pluskwiak, który jest spokrewniony z mszycami. Ma charakterystyczny woskowy nalot na ciele. Przypomina kłaczki wełny. Walka z nim jest utrudniona, bo chowa się w pochwach liściowych lub w podłożu. Roślina, na której bytuje owad, traci kolor, przebarwia się na żółto i zasycha. Najlepszą metodą walki jest zabieg chemiczny preparatami do ochrony roślin. Można też przecierać liście wacikiem nasączonym denaturatem, ale jest to pracochłonne i wymaga regularności.
Roślina nie chce rosnąć
Zahamowanie wzrostu plamy koralowej (Chamedora elegans) może mieć związek ze zbyt mokrym podłożem lub niską temperaturą. W tym celu należy przesuszyć ziemię, zmienić podłoże. Sprawdzi się na przykład na lechuza substrat podłoże, trzeba też przenieść palmę w cieplejsze miejsce.
Plamistość liści palmy
Na roślinie mogą pojawiać się drobne, białe lub czerwone plamki. Na początku są nieliczne, ale z czasem mogą pokrywać całe blaszki liściowe. Oznacza to, że roślina została zaatakowana przez grzyba. Silnie porażone liście należy wyciąć, roślinę poddać kwarantannie i przeprowadzić oprysk. Zabieg chemiczny u roślin doniczkowych jest nieco kłopotliwy, ale niekiedy konieczny. Roślinę można też wzmacniać za pomocą biopreparatów, które indukują odporność na patogeny.
Widziałam tę cudowną roślinę naturalnie rosnącą w wilgotnych, gęstych lasach Meksyku! Coś pięknego! 😀